„Mimozami jesień się zaczyna”

Jak wiecie kontynuuję swoje wyzwanie bycia harcerzem drużyn Nieprzetartego Szlaku, czyli osób z niepełnosprawnościami. Mogę realizować się emocjonalnie,duchowo, społecznie.

Tym razem byłem uczestnikiem biwaku harcerskiego w Kłudnie Starym,  którego mottem były słowa z tekstu piosenki którą śpiewał Czesław Niemen „Mimozami jesień się zaczyna”.

Oj działo się działo. Odbył się apel powitalny z wciągnięciem flagi na maszt i pożegnalny, gra terenowa w parku – czyli poszukiwanie „Lampy Aladyna” którą sprytnie została ukryta w dziupli jednego z drzew, a odkryła ją druhna Kasia M.

Wiecie co to jest „Pionierka obozowa”? To jedna z najbardziej twórczych i ciekawych technik harcerskich, pozwalających na stworzenie atmosfery związanej bezpośrednio z tematyką obozu. Musieliśmy się wykazać umiejętnością ułożenia ogniska w dwu rodzajach: polskim i studzienki.

„Gdzie ta keja i gdzie ten jacht” to gra terenowa, zadaniem harcerzy było odszukanie ukrytego jachtu Kpt Teligi oraz kotwicy z tego „jachtu”. Spostrzegawczością wykazali się druhna Kinga R.i druh Kamil P., mnie w poszukiwaniu nieco przeszkodziło ułożenie terenu jak dla wózkowicza, ale myślę że znalezione przedmioty będą stanowiły dla nich nie lada pamiątkę.

Było szkolenie z terenoznawstwa połączone z biegiem w którym uczestniczyły 4 harcerki i 5 harcerzy, w tym troje na swych „dwukołowych bolidach”, z samarytanki, przyswojenie wiedzy o stopniach i funkcjach, które zakończyło się sprawdzianem w efekcie czego odbyły się nominacje na stopnie harcerskie. Ja awansowałem na stopień „Wywiadowca”.

Było przyrzeczenie Harcerskie przez nowych harcerzy – to wielkie przeżycie i ważne chwile dla uczestników biwaku.

Na zakończenie dnia w blasku świec – symbolu przyjaźni i miłości, oraz odnalezionej „Lampy

Aladyna”odbywał się harcerski kominek. Słychać było gitary dźwięk i pieśni harcerskie.

Biwak bez ogniska?, ależ nie. Wieczorne ognisko mieliśmy z podziałem na dwie części.

Harcmistrz Zdzisław Sadowski na strażnika ognia wyznaczył mnie -harcerza Macieja Reisch i mego tatę.

Pierwszą część stanowiła gawęda Komendanta hm Zdzisława Sadowskiego o harcerskiej piosence oraz pierwszych szlakach harcerskiej przygody córki Ewy, która odeszła „na wieczną wartę”w styczniu 2019r. Śpiewaliśmy piosenki harcerskie, których nauczyła nas podharcmistrz dh Ewa Kapuścińska.

W drugiej części ogniska odbył się piękny festiwal piosenek pt.”Wspomnienia”w którym

I – miejsce zajął Mateusz M.

II – miejsce zajęła Natalia Z. w duecie : Aleksandra Sz. i Kinga P.

III – miejsce zajął zespół „Szalone Pióra” w składzie Paweł K., Robert S., Kamil P.

na równi z zespołem „Przyjaciółki z jednej szkółki” w składzie Katarzyna M., Ania F., Zuzia i Basia G..

Podczas biwaku odbyły się również wybory Miss – tytuł ten przypadł Aleksandrze B., vice Miss została Monika M., zaś tytuł Mister-a- otrzymał Kacper R., vice Misterem został Szymon K.

Były też odwiedziny Dyrektor ZSS im. H.Szczerkowskiego, Starosty Grodziskiego i Komendanta Hufca.

Dzięki takiej kadrze hm Zdzisławowi Sadowskiemu, pwd Katarzynie Kapuścińskiej – Solach, pwd Iwonie Koblak i pedagog Elżbiecie Przystupie, mogę zapomnieć o swoich ograniczeniach, pokonując największe słabości, a jednocześnie odnajduję radość życia.

Czuwaj!

 

 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC